www.binalud.com

راه‌اندازی مراکز پزشکی تخصصی ویژه ورزشکاران در کشور

خبرگزاری فارس: دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: با هدف تمرکز‌زدایی از تهران و ارائه خدمات مطلوب به جامعه ورزش در سراسر کشور مراکز پزشکی تخصصی راه‌اندازی می‌شود.


طلیعه آل‌نبی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در قم بیان داشت: با توجه به حجم زیاد ورزشکاران سراسر کشور برای استفاده از امکانات و تجهیزات درمانی به تهران، در تلاشیم با راه‌اندازی مراکز درمانی پیشرفته و تخصصی در 10 استان کشور مرکزیت را از تهران خارج کنیم.
وی ادامه داد: در سال جاری کامل کردن تجهیزات پزشکی و درمانی برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه ورزش یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های فدراسیون است که در حال اجراست.
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی اظهار داشت: هیئت پزشکی ورزشی استان قم در سال گذشته موفق به کسب رتبه دوازدهم از بین 30 هیئت کشور شد و از نگاه فدراسیون پزشکی ورزشی یکی از موفق‌ترین هیئت‌های استانی در راستای خدمات‌رسانی مطلوب به ورزشکاران و همچنین اجرای برنامه‌های فدراسیون بود و مجموعه فدارسیون از این نظر هیئت قم را هیئتی نمونه می‌دانند.
وی اضافه کرد: برای توسعه برنامه‌ها و اهداف فدراسیون در سطح کشور از طریق هیئت‌های استانی، برنامه‌ای پنج ساله را تدوین کرده‌ایم که موضوعات آن بر‌اساس دستورالعمل‌ها، برنامه‌ها، سیاست و راهکارهای اجرایی سازمان تربیت بدنی تنظیم شده است.
آل‌نبی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم کامل‌ترین امکانات و تجهیزات را در اختیار هیئت‌های استانی قرار دهیم، نیازمند اطلاعات کامل از وضعیت ورزش و خواسته‌های جامعه ورزش آن استان هستیم، اطلاعاتی نظیر مدل رایج آسیب‌دیدگی، نوع مصدومیت‌ها و انتظارات و مطالبات ورزشکاران نیاز است تا بتوانیم یک هیئت استانی را شناسایی و تجهیز کنیم.
وی افزود: به عنوان مثال قطعا نوع مصدومیت‌های رایج در بین ورزشکاران قمی با نوع آسیب دیدگی‌ها در بین ورزشکاران استان مازندران کاملا متفاوت است و این تفاوت به نوع تمرین، مکان تمرین، زمان تمرین و همچنین وضعیت آب و هوایی نیز بستگی دارد و در بیشتر مواقع شاهد بوده‌ایم چند برابر آنچه که بابت بیمه ورزشی از سوی هیئت‌های استانی به فدراسیون پزشکی ورزشی واریز می‌شود را باید بابت درمان ورزشکاران آسیب دیده آن استان هزینه کنیم، به همین دلیل باید با شرایط ورزشکاران استان‌ها بیشتر آشنایی داشته باشیم.

دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی کشورمان تاکید کرد: فدراسیون از هیئت‌های فعال و نمونه قطعا قدردانی خواهد کرد و در برنامه جدید در نظر داریم، برای این منظور امکانات و تجهیزات درمانی آن هیئت را کامل کنیم.
وی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که گریبانگیر ورزشکاران آسیب دیده کشورمان است، عدم مشاوره و اطلاع کافی از نحوه تمرین و زمان و مکان تمرین است که متاسفانه به صورت ناخواسته باعث بروز آسیب دیدگی‌های شدید می‌شود.
آل‌نبی ابراز داشت: هیئت‌ها حتما باید نسبت به اهمیت بیمه ورزشکاران تمام‌ رشته‌های ورزشی توجه لازم را داشته باشند و حتی اگر تیم یا ورزشکاری در آخرین لحظات اعزام به مسابقه‌ای برای بیمه و ‌حین مسابقه برای درمان مراجعه کرد، هیئت‌ها موظف هستند به آن ورزشکار خدمات مطلوب ارائه کنند.
وی گفت: هدف ما افزایش سطح سلامت ورزشکاران کشورمان است که با سختی‌ها و تلاش‌های مضاعف برای موفقیت ورزش تلاش می‌کنند و برای این منظور باید با مطالعه، برنامه‌ریزی و کار هدفمند، میزان آسیب دیدگی‌ها را کاهش دهیم.
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی یادآور شد: به دلیل اینکه نیاز درمانی ورزشکاران نسبت به سایر افراد جامعه متفاوت است، فدراسیون در تلاش است تا مراکز درمانی تخصصی ویژه ورزشکاران در سطح کشور راه‌اندازی شود و امیدوارم در این راه مساعدت‌های لازم نیز با فدراسیون به عمل آید زیرا اگر هدف توسعه ورزش حرفه‌ای است، باید تجهیزات و امکانات حرفه‌ای نیز در بحث درمان و پزشکی ورزشی نیز داشته باشیم.
وی گفت: یکی از راهکارهای کاهش آسیب‌دیدگی ورزشکاران، مشاوره‌های مطلوب و به موقع از سوی تیم‌ها و مسئولان هیئت‌های ورزشی است و خوشبختانه هیئت پزشکی ورزشی استان قم هم در این زمینه و هم در راستای اجرای برنامه‌های آموزشی در سطح استان تلاش‌های بی‌وقفه‌ای داشته است و این امر برای فدراسیون قابل تقدیر خواهد بود